Historia Firmy REYBUD

Politechnika Lubelska rok 1984, Marek Świderczuk i Jerzy Marciniak składają pracę magisterską u swojego promotora Mieczysława Mołdawy (były więzień obozu koncentracyjnego Gross-Rosen).  Tematem pracy  jest wykorzystanie odpadów przemysłowych do produkcji prefabrykatów dla budowy domów.. 

Po uzyskaniu dyplomu magistra inżyniera budownictwa,   Marek Świderczuk podjął ryzyko  wdrożenia w praktyce wyników swojej pracy magisterskiej.

W roku 1985 zakłada  firmę REYBUD  na zaniedbanej działce z  wysypiskiem gruzu betonowego w Rejowcu Fabrycznym.

Kolejnym krokiem było uporządkowanie i niwelacja terenu, wykonanie projektu inwestycyjnego,  uzyskanie wszelkich pozwoleń na budowę oraz kredytu bankowego.

Po wielu trudach i pokonaniu barier biurokratycznych rozpoczyna inwestycję.

W krótkim czasie powstaje pierwsza konstrukcja hali produkcyjnej.

Zakupuje samochody dostawcze, betoniarkę, pustaczarkę i niezbędne wyposażenie  i w 1987 roku uruchamia produkcję pustaków na ściany i stropy z wiórobetonu według własnej receptury.

Rozpoczyna kampanię reklamową w lokalnej prasie

Organizuje w Chełmie pierwszą wystawę swoich innowacyjnych produktów

W 1988 roku w Lublinie bierze udział w Targach Budowlanych INBUD `88

W kolejnych miesiącach rozwija produkcję kompletu materiałów do budowy konstrukcji ścian i stropów w budynkach mieszkalnych

Własnym transportem dostarcza materiały na budowę

W lokalnej prasie publikuje serię artykułów o budowie domów

Rozwija asortyment  oferowanych produktów ,  jako pierwsza firma w regionie lubelskim  wprowadza na rynek nowoczesne  okna PCV, okna dachowe VELUX, bramy garażowe NORMSTAHL , wełnę ROCKWOOL i wodomierze METRON, w roku 1990 otwiera punkt handlowy – w Lublinie

Równocześnie organizuje szkolenia dla projektantów i architektów dla stosowania nowoczesnych materiałów budowlanych.

W 1994 roku wspólnie z państwową Fabryką Wodomierzy i Zegarów METRON Toruń, zawiązuje spółkę METRON-REYBUD z siedzibą w Lublinie

W 1995 roku, w siedzibie spółki  METRON-REYBUD  organizuje spotkanie z prof. Mieczysławem  Mołdawą i Ewą Bielski z Polonii amerykańskiej, której ojciec w czasie II wojny światowej był tłumaczem gen. Pattona 

Wspólnie z prof. M.Mołdawą bierze udział w Pierwszej  Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii, oraz kolejnych konferencjach, był przyjmowany przez Prezydenta RP.

W 1996 roku kończy budowę i wprowadza się do wybudowanego z własnych innowacyjnych materiałów domu

Wielokrotnie REYBUD bierze udział w targach budowlanych w Chełmie, Lublinie, Zamościu oraz w Łucku na Ukrainie

Na potrzeby kampanii reklamowych i targów , wspólnie z browarami KRASNYSTAW i JAGIEŁŁO, wprowadza na rynek piwo REYBUD

W 1997 roku dla projektantów instalacji sanitarnych  organizuje wyjazd do fabryki grzejników RADSON w Belgii

W 1998 roku uzyskujemy najlepsze wyniki w sprzedaży ciepłomierzy METRON

NAGRODAMETRON

W roku 2000 uczestniczy w wyprawie do fabryki bram garażowych NORMSTAHL w Bawarii, a przy okazji odwiedza Oktoberfest w Monachium

Wspólnie z M.Mołdawą i byłymi więźniamu K.L. Gross-Rosen od 1991 roku w ramach Towarzystwa Opieki nad Byłym Obozem Koncentracyjnym Gross-Rosem, Marek Świderczuk bierze udział w  zakończonej sukcesem walce przeciw  eksploatacji poobozowego kamieniołomu – miejsca kaźni tysięcy polskich Patriotow.

Obecnie teren kamieniołomu jest częścią muzeum Gross-Rosen.

W roku 2009 bierze udział w misji gospodarczej do Izraela

Od początku istnienia, firma REYBUD współpracuje z Politechniką Lubelską, a jednym z efektów jest wspólny patent na „beton odporny na działanie wysokich temperatur”

W roku 2012 wspólnie z Politechniką Lubelską organizuje spotkanie z arch. Markiem Krawczyńskim – budowniczym II etapu opery w Sydney. Prezentowany jest tam film o odbudowie warszawskiej starówki po II wojnie światowej.

W czerwcu 2017 wspólnie  z Fundacją Polonia Gospodarcza Świata ogranizowaliśmy misję gospodarczą jednej z Wietnamskich uczelni do PWSZ w Chełmie, co zaowocowało nawiązaniem współpracy pomiędzy tymi uczelniami. 

W  październiku 2017 w ramach Międzynarodowego  Stowarzyszenia Biznesu HOMO-BONUS, REYBUD uczestniczył w misji gospodarczej na Białoruś.

We wrześniu 2018 w Tarnowie , REYBUD uczestniczy w kolejnym III Forum Gospodarczym Polonii Świata.

W kwietniu 2019 na międzynarodowej konferencji klubów ROTARY w Zamościu  REYBUD prezentuje najnowocześniejsze polskiej produkcji panele fotowoltaiczne.

W czerwcu 2019, REYBUD uczestniczy w kolejnej 21 Światowej Konferencji  Gospodarczej Polonii w Warszawie

Lista adresowa

REYBUD